UEFA Europa League 2020-2021   

Grupp A Grupp B Grupp C Grupp D
AS Roma Arsenal FC Bayer Leverkusen Lech Poznan
BSC Young Boys Dundalk FC Hapoel Beér Sheva Rangers FC
CFR Cluj Molde FK OGC Nice SL Benfica
CSKA Sofia Rapid Wien Slavia Prag Standard Liége
       
Grupp E Grupp F Grupp G Grupp H
Granada CF AZ Alkmaar AEK Athen AC Milan
Omonia Nikosia HNK Rijeka Leicester City Celtic FC
PAOK Saloniki Real Sociedad Sporting Braga Lille OSC
PSV Eindhoven SSC Napoli Zorya Lugansk Sparta Prag
       
Grupp I Grupp J Grupp K Grupp L
Maccabi Tel Aviv LASK CSKA Moskva 1899 Hoffenheim 
Qarabag FK PFC Ludogorets Razgrad Dinamo Zagreb Crvena Zvezda
Sivasspor Royal Antwep FC Feyenoord KAA Gent
Villarreal CF Tottenham Hotspur Wolfsberger AC Slovan Liberec
       

 

   

Tabell Grupp A

         

Tabell Grupp B

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 AS Roma 6 4 1 1 13-5 13    1 Arsenal FC 6 6 0 0 20-5 18
 2 BSC Young Boys 6 3 1 2 9-7 10    2 Molde FK 6 3 1 2 9-11 10
 3 CFR Cluj 6 1 2 3 4-10 5    3 Rapid Wien 6 2 1 3 11-13 7
 4 CSKA Sofia 6 1 2 3 3-7 5    4 Dundalk FC 6 0 0 6 8-19 0
                                 

 

   

Tabell Grupp C

         

Tabell Grupp D

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 Bayer Leverkusen 6 5 0 1 21-8 15    1 Rangers FC 6 4 2 0 13-7 14
 2 Slavia Prag 6 4 0 2 11-10 12    2 SL Benfica 6 3 3 0 18-9 12
 3 Hapoel Be'er Sheva 6 2 0 4 7-13 6    3 Standard Liege 6 1 1 4 7-14 4
 4 OGC Nice 6 1 0 5 8-16 3    4 Lech Poznan 6 1 0 5 6-14 3
                                 

 
   

Tabell Grupp E

         

Tabell Grupp F

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 PSV Eindhoven 6 4 0 2 12-9 12   1 SSC Napoli 6 3 2 1 7-4 11
 2 Granada CF 6 3 2 1 6-3 11   2 Real Sociedad 6 2 3 1 5-4 9
 3 PAOK Saloniki 6 1 3 2 8-7 6   3 AZ Alkmaar 6 2 2 2 7-5 8
 4 Omonia Nikosia 6 1 1 4 5-12 4   4 HNK Rijeka 6 1 1 4 6-12 4
                                 

 
   

Tabell Grupp G

         

Tabell Grupp H

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 Leicester City 6 4 1 1 14-5 13    1 AC Milan 6 4 1 1 12-7 13
 2 Sporting Braga 6 4 1 1 14-10 13    2 Lille OSC 6 3 2 1 14-8 11
 3 Zorya Lugansk 6 2 0 4 6-11 6    3 Sparta Prag 6 2 0 4 10-12 6
 4 AEK Athen 6 1 0 5 7-15 3    4 Celtic FC 6 1 1 4 10-19 4
                                 

 

   

Tabell Grupp I

         

Tabell Grupp J

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 Villarreal CF 6 5 1 0 17-5 16   1 Tottenham Hotspur 6 4 1 1 15-5 13
 2 Maccabi Tel Aviv 6 3 2 1 6-7 11   2 Royal Antwerp FC 6 4 0 2 8-5 12
 3 Sivasspor 6 2 0 4 9-11 6   3 LASK 6 3 1 2 11-12 10
 4 Qarabag FC 6 0 1 5 4-13 1   4 PFC Ludogorets R. 6 0 0 6 7-19 0
                                 

 

   

Tabell Grupp K

         

Tabell Grupp L

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 Dinamo Zagreb 6 4 2 0 9-1 14   1 1899 Hoffenheim 6 5 1 0 17-2 16
 2 Wolfsberger AC 6 3 1 2 7-6 10   2 Röda Stjärnan 6 3 2 1 9-4 11
 3 feyenoord 6 1 2 3 4-8 5   3 Slovan Liberec 6 2 1 3 4-13 7
 4 CSKA Moskva 6 0 3 3 3-8 3   4 KAA Gent 6 0 0 6 4-15 0
                                 

            UEFA Europa League 2020-2021 16-delsfinaler och 8-delsfinaler

                                              (Gulmarkerade lag vidare till nästa rond)  

 

16-delsfinaler

1:a matchen

   

16-delsfinaler

Returmatch

18 feb Wolfsberger AC - Tottenham Hotspur 1-4   24 feb Tottenham Hotspur - Wolfsberger AC 4-0
18 feb Dinamo Kiev - Club Brugge KV 1-1   25 feb Club Brugge - Dinamo Kiev 0-1
18 feb Real Sociedad - Manchester United 0-4   25 feb Manchester United - Real Sociedad 0-0
18 feb Röda Stjärnan - AC Milan 2-2   25 feb AC Milan - Röda Stjärnan 1-1
18 feb Slavia Prag - Leicester City 0-0   25 feb Leicester City - Slavia Prag 0-2
18 feb Sporting Braga - AS Roma 0-2   25 feb AS Roma - Sporting Braga 3-1
18 feb FK Krasnodar - Dinamo Zagreb 2-3   25 feb Dinamo Zagreb - FK Krasnodar 1-0
18 feb BSC Young Boys - Bayer Leverkusen 4-3   25 feb Bayer Leverkusen - BSC Young Boys 0-2
18 feb Olympiakos Pireus - PSV Eindhoven 4-2   25 feb PSV Eindhoven - Olympiakos Pireus 2-1
18 feb SL Benfica - Arsenal FC 1-1   25 feb Arsenal FC - SL Benfica 3-2
18 feb Royal Antwerp FC - Rangers FC 3-4   25 feb Rangers FC - Royal Antwerp FC 5-2
18 feb RB Salzburg - Villarreal CF 0-2   25 feb Villarreal CF - RB Salzburg 2-1
18 feb Molde FK - 1899 Hoffenheim 3-3   25 feb 1899 Hoffenheim - Molde FK 0-2
18 feb Granada CF - SSC Napoli 2-0   25 feb SSC Napoli - Granada CF 2-1
18 feb Maccabi Tel Aviv - Shakhtar Donetsk 0-2   25 feb Shakhtar Donetsk - Maccabi Tel Aviv 1-0
18 feb Lille OSC - AFC Ajax 1-2   25 feb AFC Ajax - Lille OSC 2-1
             
 

8-delsfinaler

1:a matchen

   

8-delsfinaler

Returmatch

11 mars AFC Ajax - BSC Young Boys 3-0   18 mars BSC Young Boys - AFC Ajax 0-2
11 mars Dinamo Kiev - Villarreal CF 0-2   18 mars Villarreal - Dinamo Kiev 2-0
11 mars Manchester United - AC Milan 1-1   18 mars AC Milan - Manchester United 0-1
11 mars Slavia Prag - Rangers FC 1-1   18 mars Rangers FC - Slavia Prag 0-2
11 mars AS Roma - Shakhtar Donetsk 3-0   18 mars Shakhtar Donetsk - AS Roma 1-2
11 mars Olympiakos Pireus - Arsenal FC 1-3   18 mars Arsenal FC - Olympiakos Pireus 0-1
11 mars Tottenham Hotspur - Dinamo Zagreb 2-0   18 mars Dinamo Zagreb - Tottenham Hotspur 3-0 (förl.)
11 mars Granada CF - Molde FK 2-0   18 mars Molde FK - Granada CF 2-1
             

 

 

kvartsfinaler

1:a matchen

   

kvartsfinaler

Returmatch

8 april Granada CF - Manchester United 0-2   15 april Manchester United - Granada CF 2-0
8 april Arsenal FC - Slavia Prag 1-1   15 april Slavia Prag - Arsenal FC 0-4
8 april AFC Ajax - AS Roma 1-2   15 april AS Roma - AFC Ajax 1-1
8 april Dinamo Zagreb - Villarreal CF 0-1   15 april Villarreal CF - Dinamo Zagreb 2-1
             

 

 

Semifinaler

Resultat

Publik

   

Semifinaler (retur)

Resultat

Publik

29 april Manchester United - AS Roma 6-2 0   6 maj AS Roma - Manchester United 3-2 0
29 april Villarreal CF - Arsenal FC 2-1 0   6 maj Arsenal FC - Villarreal CF 0-0 0
                 
 

Final

             
26 maj CF Villarreal - Manchester United              
                 
                 

 

 

Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final