Europacupen för mästarlag 1962-63

omg

Datum

1:a omg. Hemma och bortamöte

Resultat Publik:

Målskyttar Hemmalag

Målskyttar Bortalag

1 12 sep AC Milan - Union Luxembourg 8-0   José Altafini 5, José Germano 2, Gianni Rivera  
1 19 sep Union Luxembourg - AC Milan 0-6     José Altafini 3, Giorgio Rossano 2, Gino Pivatelli
    AC Milan vidare med 14-0 totalt        
             
1 18 sep Floriana - Ipswich Town 1-4   Lolly Borg Raymond Crawford 2, Edward Phillips 2
1 25 sep Ipswich Town - Floriana 10-0   Raymond Crawford 5, Douglas Moran 2, Edward Phillips  
    Ipswich vidare med 14-1 totalt     2 (1 str.), John Elsworthy  
             
1 9 sep Dinamo Bukarest - Galatasaray 1-1   Ion Pircalab 72' (str.) Metin Oktay
1 16 sep Galatasaray - Dinamo Bukarest 3-0   Metin Oktay, Ugur Köken, Tarik Kutver  
    Galatasaray vidare med 4-1 totalt        
             
1 12 sep Polonia Bytom - Panathinaikos 2-1   Norbert Pogrzeba, Jerzy Jozwiak Dimitris Theofanis
1 19 sep Panathinaikos - Polonia Bytom 1-4   Evangelos Panakis Henry Kempny 2, Jan Liberda, Norbert Pogrzeba
    Polonia Bytom vidare med 6-2 totalt        
             
1 19 sep CDNA Sofia - Partizan Belgrad 2-1   Ivan Rankov, Ivan Kolev Vladimir Kovacevic (str.)
1 3 okt Partizan Belgrad - CDNA Sofia 1-4   Milan Galic Nikola Tsanev, Dimitar Yakimov, Nikola Kovachev (str.),
    CDNA Sofia vidare med 6-2 totalt       Panayot  Panayotov
             
omg

Datum

1:a omg. Hemma och bortamöte

Resultat Publik:

Målskyttar Hemmalag

Målskyttar Bortalag

1 5 sep Real Madrid - Anderlecht 3-3   Ignacio Zoco, Francisco Gento, Alfredo di Stefano Joseph Jurion, Jean-Pierre Janssens, Jacques Stockman 
1 26 sep Anderlecht - Real Madrid 1-0   Joseph Jurion  
    Anderlecht vidare med 4-3 totalt        
             
1 19 sep Shelbourne - Sporting Lissabon 0-2     Pedro Joao Morais, Geraldo Carvalho
1 26 sep Sporting Lissabon - Shelbourne 5-1   Antonio da Silva 2, Lucio Gomes (str.), José da Silva, Jack Hennessy
    Sporting Lissabon vidare med 7-1 totalt     Pedro Joao Morais  
             
1 5 sep Dundee FC - FC Köln 8-1   Alan Gilzean 3, Andrew Penman 2, Robert Seith, Helmut Benthaus
          Hugh Robertson, Gordon Smith  
1 26 sep FC Köln - Dundee FC 4-0   Hans Schäfer 2, Ernst Günter Habig (str.), Christian  
    Dundee FC vidare med 8-5 totalt     Müller  
             
1 12 sep Servette FC -SC Feyenoord 1-3   Rachid Mekloufi Piet Kruiver 2, Marinus Bennars
1 19 sep SC Feyenoord - Servette FC 1-3   Gerard Kerkum (str.) Rachid Mekloufi 2, André Bosson
  17 okt SC Feyenoord - Servette FC 3-1   Piet Kruiver, Frans Bouwmeester, Cor van der Gijp Valer Nemeth
    SC Feyenoord vidare med 7-5 totalt     Tredje matchen gick till förlängning (1-1 efter 90 min)  
             
1 5 sep Fredrikstad FK - Vasas Budapest 1-4   Jan Einar Aas Lazlo Pal 3, Mihaly Kekesi
1 19 sep Vasas Budapest - Fredrikstad FK 7-0   Janos Farkas 3, Lazlo Pal 2, Tibor Pal 2  
    Vasas Budapest vidare med 11-1 totalt        
             
omg

Datum

1:a omg. Hemma och bortamöte

Resultat Publik:

Målskyttar Hemmalag

Målskyttar Bortalag

1 5 sep Austria Wien - HIFK Helsingfors 5-3   Horst Nemec 3, Horst Hirnschrodt, Walter Schleger Carl Magnus Ekman, Torbjörn Wiik, Hannu Kankonen (str.)
1 26 sep HIFK Helsingfors - Austria Wien 0-2     Horst Nemec, Waldemar Graziano
    Austria Wien vidare med 7-3 totalt        
             
1 26 sep Vorwärts Berlin - Dukla Prag 0-3     Jozef Adamec 3
1 3 okt Dukla Prag - Vorwärtz Berlin 1-0   Jozef Adamec  
    Dukla Prag vidare med 4-0 totalt        
             
1 5 sep Linfield - Esbjerg FB 1-2   Thomas Dickson Carl Emil Christiansen, Carl Bertelsen
  19 sep Esbjerg FB - Linfield 0-0      
    Esbjerg vidare med 2-1 totalt        
             
1 26 aug IFK Norrköping - Partizani Tirana 2-0 12,271 Ove Kindvall, Hans Rosander  
1 12 sep Partizani Tirana - IFK Norrköping 1-1 18,000 Kolec Kraja Ove Kindvall
    IFK Norrköping vidare med 3-1 totalt        
             

 

omg

Datum

2:a omg. Hemma och bortamöte

Resultat Publik:

Målskyttar Hemmalag

Målskyttar Bortalag

2 19 nov AC Milan - Ipswich Town 3-0   Paolo Barison 2, Dino Sani  
2 28 nov Ipswich Town - AC Milan 2-1   Raymond Crawford, Robert Blackwood Paolo Barison
    AC Milan vidare med 4-2 totalt        
             
2 7 nov Galatasaray - Polonia Bytom 4-1   Metin Oktay 3 (1 str.), Suat Mamat Norbert Pogrzeba
2 18 nov Polonia Bytom - Galatasaray 1-0   Jerzy Jozwiak  
    Galatasaray vidare med 4-2 totalt        
             
2 24 okt CDNA Sofia - Anderlecht 2-2   Ivan Kolev, Dimitar Yakimov Joseph Jurion 2
2 14 nov Anderlecht - CDNA Sofia 2-0   Martin Lippens 2 (2 straffar)  
    Anderlecht vidare med 4-2 totalt        
             
2 24 okt Sporting Lissabon - Dundee FC 1-0   Geraldo Carvalho  
2 31 okt Dundee FC - Sporting Lissabon 4-1   Alan Gilzean 3, Alan Cousin Ernesto Figueiredo
    Dundee FC vidare med 4-2 totalt        
             
2 14 nov SC Feyenoord - Vasas Budapest 1-1   Cor van der Gijp Laszlo Pal
2 18 nov Vasas Budapest - SC Feyenoord 2-2   Ferenc Machos 2 (1 str.) Piet Kruvier, Gerard Kerkum
2 12 dec SC Feyenoord - Vasas Budapest 1-0   Marinus Bennaars  
    Feyenoord vidare med 4-3 totalt        
             
2 18 okt Austria Wien - Stade de Reims 3-2   Waldemar Graziani, Horst Hirnschrtodt, Ernst Fiala (str) Paul Sauvage 2 (1 str.)
2 14 nov Stade de Reims - Austria Wien 5-0   Raymond Kopa 2, Robert Siatka, Claude Dubaele,  
    Stade de Reims vidare med 7-3 totalt     Hassan Akesbi  
             
2 7 nov Esbjerg FB - Dukla Prag 0-0      
2 14 nov Dukla Prag - Esbjerg FB 5-0   Josef Vacenovsky 2, Josef Masopust, Jan Brumovski,  
    Dukla Prag vidare med 5-0 totalt     självmål  
             
2 31 okt IFK Norrköping - SL Benfica 1-1 24,205 Bill Björklund Eusebio
2 22 nov SL Benfica - IFK Norrköping 5-1 50,000 Eusebio 3, José Aguas, Mario Coluna Bill Björklund
    Benfica vidare med 6-1 totalt        
             
2 14 nov SC Feyenoord - Vasas Budapest 1-1   Cor van der Gijp Laszlo Pal 1
2 18 nov Vasas Budapest - SC Feyenoord 2-2   Ferenc Machos 2 (1 str.) Piet Kruiver, Gerard Kerkum
2 12 dec SC Feyenoord - Vasas Budapest 1-0   Marinus Bennaars  
    Feyenoord vidare med 4-3 totalt        
             

                                           

                                                   kvartsfinaler  1:a mötet

1:a match

Galatasaray - AC Milan

1-3 (1-2)    
23 jan Galatasaray: AC Milan:    
1963 1-0 Ugur Köken 4' 1-1 Bruno Mora 34' straff    
    1-2 Paolo Barison 39'    
    1-3 José Altafini 76'    
         
         
1:a match

Anderlecht - Dundee FC

1-4 (1-2)    
6 mars Anderlecht: Dundee FC:    
1963 1-2 Martin Lippens 36' straff 0-1 Alan Gilzean 1'    
    0-2 Alan Gilzean 18'    
         
         
1:a match

Stade de Reims - SC Feyenoord

0-1 (0-1)    
6 feb   Feyenoord:    
1963   0-1 Reinier Kreijermaat 27'    
         
         
1:a match

SL Benfica - Dukla Prag

2-1 (0-0)    
6 mars Benfica: Dukla Prag:    
1963 1-0 Mario Coluna 54' 1-1 Josef Vacenovsky 63'    
  2-1 Mario Coluna 85'      
         
         

                                                               kvartsfinaler  2:a mötet

2:a match

AC Milan - Galatasaray

5-0 (2-0)    
13 mars AC Milan:      
1963 1-0 Gino Pivatelli 11'      
  2-0 Gino Pivatelli 42'     Milan vidare med 8-1 totalt
  3-0 José Altafini 50'      
  4-0 José Altafini 66'      
  5-0 José Altafini 69'      
         
         
2:a match

Dundee FC - Anderlecht

2-1 (0-1)    
13 mars Dundee FC: Anderlecht:    
1963 1-1 Alan Cousin 79 0-1 Jacques Stockman 29'    
  2-1 Gordon Smith 82'     Dundee vidare med 6-2 totalt
         
         
2:a match

SC Feyenoord - Stade de Reims

1-1 (1-1)    
13 mars Feyenoord: Stade de Reims:    
1963 1-0 Piet Kruiver 40' 1-1 Hassan Akesbi 41'    
        Feyenoord vidare med 2-1 totalt
         
         
2:a match

Dukla Prag - SL Benfica

0-0    
13 mars        
1963        
        Benfica vidare med 2-1 totalt
         
         

                                                   Semifinaler  1:a mötet

1:a match

AC Milan - Dundee FC

5-1 (1-1)    
24 april AC Milan: Dundee FC:    
1963 1-0 Dino Sani 3' 1-1 Alan Cousin 23'    
  2-1 Paolo Barison 47'      
  3-1 Bruno Mora 51'      
  4-1 Paolo Barison 76'      
  5-1 Bruno Mora 82'      
         
         
1:a match

SC Feyenoord - SL Benfica

0-0    
10 april        
1963        
         


                                                Semifinaler  2:a mötet

2:a match

 Dundee FC - AC Milan

1-0 (0-0)    
1 maj Dundee FC:      
1963 1-0 Alan Gilzean 89'    

AC Milan vidare med 5-2 totalt

         
         
2:a match

SL Benfica - SC Feyenoord

3-1 (2-0)    
8 maj SL Benfica: SC Feyenoord:    
1963 1-0 Eusebio da Silva Ferreira 18' 3-1 Frans Bouwmeester 81'    
  2-0 Jose Torres 43'    

SL Benfica vidare med 3-1 totalt.

  3-0 Joaquim Santana 63'      
         
         

                                                    Europacupen 1962-63 Final

Final

AC Milan - SL Benfica

2-1 (0-1)          Wembley, London

Publik:

Domare:

22 maj AC Milan:

SL Benfica:

45,715

Arthur Holland, England
1963 1-1 José Altafini 58' 0-1 Eusebio 19'    
  2-1 José Altafini 70'      
         
  AC Milan:

SL Benfica:

   
  1)  Giorgio Ghezzi 1)  Alberto da Costa Pereira    
  2)  Mario David 2)  Domiciano Cavem    
  3)  Cesare Maldini (C) 3)  Fernando da Conceicao Cruz    
  4)  Mario Trebbi 4)  Humberto da Silva Fernandes    
  5)  Victor Benitez 5)  Raul Machado    
  6)  Giovanni Trapattoni 6)  Mario Coluna (C)    
  7)  Gino Pivatelli 7)  Joaquim Guimaraes Santana    
  8)  Dino Sani 8)  José Augusto    
  9)  José Altafini 9)  José Torres    
  10) Gianni Rivera 10) Eusebio    
  11) Bruno Mora 11) Antonio Simoes    
         
         
  Coach: Nereo Rocco Coach: Fernando Riera    
         


 

 

Skytteligan Europacupen 1962-63

 
      mål
1 José Altafini AC Milan 14
2 Alan Gilzean Dundee FC 9
3 Raymond Crawford Ipswich Town 8
4 Paolo Barison AC Milan 6
  Eusebio SL Benfica 6
  Laszlo Pal 1 Vasas SC 6
7 Piet Kruiver SC Feyenoord 5
  Metin Oktay Galatasaray 5
9 Jozef Adamec Dukla Prag 4
  Alan Cousin Dundee FC 4
  Joseph Jurion RSC Anderlecht 4
  Horst Nemec FK Austria Wien 4
  Edward Phillips Ipswich Town 4
       

 

  •  
                                                             AC Milan vinnare av Europacupen 1962-63


    Stående från vänster: Cesare Maldini, Victor Benitez, Gianni Rivera, José Altafini, Bruno Mora, Gino Pivatelli

    Knästående från vänster: Giorgio Ghezzi, Mario Trebbi, Mario David, Giovanni Trappatoni, Dino Sani